Jak vzniká úzkostlivý rodič?

Chránit své dítě je pro každého rodiče přirozené. Co když se ale potřeba ochrany zvrtne a stane se z nás úzkostlivý rodič, který neumí dát dítěti přiměřenou svobodu a okrádá jej o možnost čelit přirozenému nebezpečí života a tím si pěstovat odvahu a zdravé sebevědomí? Kde se přehnaná starostlivost o dítě bere a jak jí zpracovat?

Úzkost jako pozůstatek traumatu z dětství

Na terapii jsem měla klientku, která se už jako malá až úzkostlivě bála o svou maminku. Když byla maminka nemocná, například chytla chřipku, střídaly se u ní pocity strachu, paniky až zlosti. Později své strachy přenesla na partnera a nyní i na své dítě. Vlastní chování jí přišlo nelogické, ale nedokázala jej změnit vlastní vůlí.

Jako jedna z hlavních příčin jejího vnitřního nastavení se ukázal zážitek z dětství. Ve svých třech letech byla hospitalizována, protože jí špatně rostly kyčle. Hospitalizace trvala celkem 10 měsíců a maminka s babičkou za ní pouze občas chodily na návštěvu (tehdy bohužel nebyla nepřetržitá přítomnost rodiče u dítěte umožňována). Tak dlouhá separace musí zákonitě v člověku zanechat stopy. Veškeré nezpracované emoce se pak otevíraly v situacích, které u jejich blízkých souvisely s nemocí nebo rizikem nemoci.

Jakmile se klientka díky EFT terapii dostává do lehkého alfa stavu, kdy máme lepší přístup do svého podvědomí, najednou se rozpomíná i na detaily. Vidí se ve sterilně zařízeném pokoji, kde jsou další přibližně čtyři postýlky s dětmi. Mezi pokojem a sesternou je okýnko, na které občas v noci někdo zaklepe a malá Lucinka se moc bojí toho, kdo nebo co by to mohlo být. Má velký strach usnout a chybí ji máma. Když tuto vzpomínku v alfa stavu zpracujeme, strach odchází a nepříjemná zkušenost již nemá žádný negativní emoční náboj. Uvolní se také sama klientka, neboť změnou vnitřního nastavení se přirozeně upraví také vnímání a chování.

Další příčiny úzkostlivého rodičovství

Traumata z dětství ale nemusí být jedinou možnou příčinou přehnané starostlivosti. Utváří nás také zkušenosti, které nabíráme v průběhu rodičovství. Tak například pokud se Vašemu dítěti stane vážnější úraz a vy tento zážitek dobře nezpracujete, může se z Vás stát úzkostlivý rodič, který bude své dítě přehnaně hlídat nebo se o něj budete pořád strachovat. Reagujete ale ve skutečnosti na nezpracovaný zážitek, ne na reálné hrozby. Také nezpracovaný strach o dítě v době těhotenství či porodu v nás může zanechat hluboké stopy. Stejně jako případné předchozí potraty. Vše lze ale naštěstí i zpětně zpracovat – formou EFT terapie – práce s podvědomím. Zpracováním minulosti vytváříte lepší budoucnost pro sebe i své děti.

 

Nebezpečí je přirozenou součástí života. Čelit mu nám dává odvahu, kdežto ukrývat se před ním nás obírá o sílu a sebevědomí. Jak jste na tom s ochranou svých dětí vy? Chráníte je jen ve zdravých mezích a postupně vypouštíte do světa anebo cítíte, že pustit otěže ochrany neumíte?