Kraniosakrální terapie může zmírnit projevy ADHD

Mám vždy radost, když se mi podaří najít něco, co může mému synovi s projevy ADHD pomoci. Na doporučení kamarádky jsem zašla se synem k terapeutce, která dělá kraniosakrální terapii a další, doprovodné techniky. A výsledky mne doslova šokovaly. Příjemně!

Kraniosakrální terapie – od doporučení k praxi

K terapeutce celostní péče, Ditě Kubesové, jsem šla s velkou zvědavostí. Na kraniosakrální terapii jsem slyšela chválu z mnoha stran, ale stále se mi nedařilo najít terapeuta v blízkosti našeho bydliště. Když jsem dostala doporučení právě na ni, a to ve městě, kam jezdí Filip do školy, neváhala jsem ani chvíli a ihned jej objednala.

Paní terapeutka si Fildu hned získala, což je u divochů tohoto typu více než důležité. Jistě víte, o čem mluvím. Udržet pozornost „háděte“ a donutit jej, aby v klidu ležel, nebylo úplně jednoduché. Po první terapii jsem neviděla žádnou změnu. Ani jsem ji neočekávala. Ale po druhé ano a po třetí jsem nemohla uvěřit, že tohle je náš Filip. Přestal být agresivní. Udržel déle pozornost. A na jedné procházce si místo obvyklého skákání a křiku sedl do trávy a řekl, že chce pozorovat kytičky. Vydržel v té trávě tiše sedět patnáct minut. Také celkově se zklidnil. Kdo nám vyměnil dítě?

Nedalo mi to a rozhodla jsem se paní terapeutku trochu vyzpovídat. To proto, že bych ráda poselství naděje předala dále. A také proto, že nejsem odborník na fyziologii těla a nerada bych podala nepřesné informace.

Rozhovor s terapeutkou celostní péče

Dito, jaké metody jste prosím Vás na Filípkovi použila? Byla to jen kraniosakrální terapie nebo i něco dalšího? Jako laik od sebe jednotlivé metody nerozeznám. Na čem konkrétně jste v jeho případě pracovala?

Filípka jsem ošetřila technikami jako je Dornova metoda, Bowenova technika, kraniosakrální osteopatie. Bylo zapotřebí uvolnit tkáně podél páteře a v oblasti celého krku, vyrovnat postavení prvního krčního obratle a především nejvíce uvolnit napětí v oblasti, kde se první krční obratel napojuje na lebku. Toto místo vykazovalo největší napětí nejspíše v důsledku přílišného tlaku a tahu u porodu. Na závěr jsem použila harmonizační techniku, aby tělo co nejlépe vše zintegrovalo.

ADHD a krční páteř – netušené souvislosti

Připomněla jste mi, jak byl Filip při porodu tahán za hlavičku vakuumextraktorem. Je teoreticky možné, že by přílišný tlak mohl mít spoluúčast na rozvoji ADHD u dítěte?

Myslím si, že to možné je. Mezi nejnáchylnější části těla při porodu patří lebka a krk. Jsou vystaveny obrovskému tlaku, slouží jako beranidlo, které si razí cestu ven z porodních cest. Především spojení lebky a prvního krčního obratle je mimořádně zranitelné. Je to místo, kde je hlava pohyblivě napojena na tělo, prochází zde také mícha a nervy, které mohou být neustále stlačovány a drážděny. Každé omezení pohybu v tomto místě, může narušit vzájemnou souhru orgánů nebo vedení signálů předávaných do mozku.

Je to sice jen má domněnka, ale vzhledem k souvislostem, které při své práci pozoruji, si myslím, že by to jeden z faktorů vzniku ADHD mohl být.

Jak přesně mohou tyto metody dítěti s ADHD pomoci?

Uvolněním přílišného napětí v kloubech a tkáních dochází k úlevě od bolesti. Především kraniosakrální osteopatie může dítěti s ADHD přinést celkové zklidnění, lepší spánek, zlepšit fungování nervového, hormonálního a imunitního systému, harmonizovat všechny systémy těla a duši. Pomáhá vyrovnat se s traumaty.

Komplexní problém vyžaduje celostní přístup

Mohu potvrdit, že u Filípka došlo po terapiích ke zklidnění. Zajímavé ale je, že jakmile jsme přestali z důvodu jeho nachlazení a pak také kvůli opatřením vlády v boji proti koronaviru docházet, pozorovala jsem mírné zhoršení. Pořád to bylo lepší než v době, kdy jsme na kraniálku nechodili vůbec, ale stejně jsem si toho nemohla nevšimnout. Je možné, že se i po napravování tkání může vše časem vracet do původního stavu?

Ano. Je to tzv. paměť tkání, které se přizpůsobily např. chybnému postavení obratle a nějakou dobu jeho náprava trvá, a proto se mohou vracet zpět do původního stavu. Velmi také záleží, jak dlouho blokace páteře, kloubů a stažení okolních tkání přetrvává. Je to určitý proces, který převážně nelze vyřešit během jednoho ošetření. Pokud vzniká blokáda již při porodu a není odstraněna, tak se časem mohou vyskytnout i další navazující blokády na jiném místě a doba nápravy se prodlužuje. Když máme obratel mimo svou osu, okolní tkáně se tomu přizpůsobí a tělo má zažitý špatný stereotypní pohyb. Napravením na své místo, dojde k novému vzorci uspořádání, na které si tělo potřebuje zvyknout a je vhodné jej doplnit o správné cvičení. V tkáni jsou i často uložené prožité traumata a ty vyžadují svůj specifický přístup. Dalšími faktory, které můžou zásadně ovlivnit návratnost blokád jsou trhavé pohyby, pády, nesprávné cvičení, nekvalitní spánek v důsledku nevhodně zvolené matrace či polštáře.

Takže je terapii vhodné doplnit o domácí cvičení s dítětem, zajistit mu podmínky pro kvalitní spánek a dávat si pozor na nezdravé stereotypy a psychickou nepohodu dítěte.

Ano, určitě.

Skvělé, děkuji za odpovědi a za Váš čas a přeji spoustu dalších spokojených klientů!

 

Více o jmenovaných technikách a práci terapeutky najdete na webových stránkách zde: https://celostnipece.webnode.cz/

 

Nevíte si rady, jak k hyperaktivnímu dítěti s poruchou pozornosti přistupovat? Stáhněte si modlitbu dítěte s ADHD zdarma!