Chcete-li zmírnit projevy ADHD u dítěte, musíte začít nejprve u sebe!

Matka a dítě jsou spojené nádoby

Dítě nevědomky reaguje i na to, co nebylo vyřčeno. Co si myslíte, co cítíte. Reaguje na vaše nálady a vnitřní nastavení. Dávno bylo prokázáno, že pokud si například učitel myslí o dítěti, že je jen nevychovaný spratek, přesně tak se bude také chovat. Nebude mít vnitřní motivaci se snažit. Pokud se však tentýž člověk bude snažit vidět především to dobré, dítě motivaci získá. Tomuto fenoménu se říká Pygmalion efekt.

Proto nejprve musíte pomoci sami sobě najít svou vnitřní sílu a klid. A přepnout se z negativního či neutrálního nastavení na pozitivní. Samozřejmě s právem na občasné výkyvy, neboť jsme jenom lidé, ne stroje. Samozřejmě s nutností zůstat důsledná. A s nejvyšší nutností být šťastná, protože na tuto kvalitu dítě reaguje nejlépe.

Děti (nejen ty s ADHD) nás nutí být pravdivými sami k sobě

Nutí nás zhodnotit, zda jsme spokojeni v práci, ve vztahu – a co je možné k případnému zlepšení situace udělat. Prosvětlují to, co nechceme vidět, abychom to konečně uzřeli a něco s tím udělali. Všímám si, že mnoho rodičů řeší jen to, jak změnit své dítě, ale málokterý si uvědomuje, že on samotný je hlavním činitelem. Řešíme jídlo, doplňky stravy, výchovné postupy, výběr školy – ano, to všechno je důležité. Ale zapomínáme na to nejdůležitější. V jakých emocích dítě vyrůstá. Jsou to emoce jeho přijetí takového, jaké je – nebo emoce nepřijetí a snahy potlačit jeho přirozenost? Jsou to emoce lásky a respektu mezi rodiči nebo jen tichého trpění se/destruktivních hádek/roztěkanosti a neschopnosti být spolu v klidu či je to atmosféra jiných, nepříjemných emocí?

Prosím, pracujte co možná nejvíce na svém vlastním štěstí. Šťastný rodič má dostatek energie na to, aby k němu byl schopen přistupovat s trpělivostí a láskou. Šťastný rodič si nevybíjí (ač nevědomky) své frustrace na svém dítěti. Vím, že péče o dítě s ADHD je mnohdy náročná. Jste to ale vy, kdo drží otěže svého života. Obklopujte se výhradně lidmi, kteří vás chápou a nabíjejí dobrou energií. Dopřávejte si odpočinek. Plňte si sny. A věřte prosím svému dítěti.

Nepřišlo vás zničit, ale učit.

Stáhněte si modlitbu a vydechněte, nejste v tom sami