To dítě že zlobí? Ale s námi je zlatíčko!

Zdá se Vám, že máte doma tak trochu schizofrenní dítě? S Vámi zlobí, je hlučné, přidrzlé, ale ve škole/školce nebo u babičky ho chválí, že je to zlatíčko? Že prý poslouchá, pomáhá, chová se hezky? Říkáte si, jak je to možné, kde jste udělali chybu? Může za to moje výchova? Možná Vás překvapí, že obvykle ne! Je to naopak dobré znamení!

Domov = uvolnění

Pokud dítě doma cítí přijetí, ví, že se může uvolnit. Zatímco ve škole či u babičky ví, že se musí chovat podle společenských a morálních pravidel (a je-li to dítě s ADHD, je to pro něj mnohonásobně těžší než pro běžné dítě s normální schopností sebeovládání) doma může tuto nutnost potlačit svou přirozenost vypustit. Je to podobné jako když přijdete domů z práce a převléknete se z těsného obleku do tepláků. Nehlídáte se, nekontrolujete se (nebo alespoň ne tolik), uvolníte se. Stejně tak Vaše dítě si doma může konečně ulevit, uvolnit se.

Jak uklidnit dítě doma?

Pokud se Vám nelíbí forma, jakou tak činí, pomozte mu. Nenechejte ho řádit doma, kde může něco rozbít, ale běžte s ním raději ven. Nebo mu pusťte hudbu, ať si zatancuje. Drzé poznámky se zase dobře rozpouští ve snaze najít, co se nachází za nimi. Většinou to bývá nespokojenost dítěte a pocit nepřijetí. Zeptejte se dítěte, co jej trápí a odhoďte na chvíli roli moralizujícího rodiče. Zkuste tu pro něj být jako přítel, který naslouchá a snaží se pomoci. Přítel, který neposuzuje a nekritizuje a snaží se společně najít nějaké řešení.

A především – nezapomeňte odpočívat! Protože neodpočatá máma nemá dostatek energie na to, aby mohla být bezpečným přístavem pro své dítě. Abychom se mohli dobře starat o své děti, je potřeba postarat se také o sebe, o svou duševní rovnováhu.

Že ji hledáte těžko? Objednejte se ke mně na laskavou péči formou EFT terapie.

Ukážu Vám, jak si udržet psychickou pohodu navzdory okolnostem!