Nejen my s dětmi, ale i děti s námi to někdy mají těžké

Máte pocit, že je to s Vašimi dětmi někdy k nevydržení? Pak se prosím na chvíli zastavte a představte si, že se na sebe díváte očima svého vlastního dítěte. Dítě nám totiž často zrcadlí, jak se k němu chováme my sami či co prožíváme, ať už viditelně či skrytě.

Na co si u svých dětí nejčastěji stěžujeme?

  • Stěžujeme si, když dítě neposlouchá. Ale posloucháme my jeho? Nemyslím teď ve smyslu slepé poslušnosti, ale lidského vycházení vstříc.
  • Stěžujeme si, když zapomíná na kouzelná slůvka děkuji, prosím nebo promiň. Používáme je ale i my vůči svému dítěti? A umíme se omluvit, když vnitřně víme, že jsme to s nějakou svou reakcí přehnali?
  • Stěžujeme si, když jsou protivní, v neklidu či nedávají pozor. Jakou energii ale vnášíme do prostoru my? Vnášíme harmonii nebo zmatek či roztěkanost? Jsme trpěliví nebo výbušní? Smířliví nebo popudliví? Věříme, že máme právo nemít dobrou náladu, ale dítě toto právo nemá?
  • Stěžujeme si, že občas vůbec nevnímají nebo projevují při našich slovních projevech nezájem. Jaký zájem ale projevujeme my, když chce s námi dítě mluvit, když s námi potřebuje něco rozebrat, podělit se o své dětské fantazie, které jsou pro něj stejně důležité jako pro rodiče jeho dospělý svět?
  • Stěžujeme si, že jsou drzí. Umíme ale my, rodiče, vůči dítěti projevit respekt? Jednáme s ním jako s parťákem nebo podřízeným?
  • Stěžujeme si, když předstírají nebo lžou. Kolikát ale předstíráme nebo lžeme my, abychom je dostali tam, kde je potřebujeme mít?

 

Nakonec je úplně jedno, co dítěti říkáme, že má či nemá dělat. Důležité je, jestli totéž děláme my sami. Protože dítě se učí nápodobou. A emočně nejzabarvenější slova (tedy ta, která jsou pronášena ve velmi silných emocích – emocích vzteku, ale i lásky) se jednou stanou jeho vlastním vnitřním hlasem. Která slyší častěji? Ta pozitivní nebo negativní?

Upřímně Vám řeknu, s námi rodiči to musí být někdy fakt těžké. Je neuvěřitelné, že přes všechny naše chyby a přešlapy nás děti dále bezpodmínečně milují! Važme si toho prosím! Děti jsou zrcadlem pravdy – a platí to i pro děti s ADHD, se všemi jejich zvláštnostmi!

Máte doma dítě s poruchou pozornosti a hyperaktivitou a toužíte mu lépe rozumět? Stáhněte si zdarma modlitbu dítěte s ADHD.